• Ďalšie informácie

• Čo je ADHD

•

Ak je vaše dieťa často neposedné a hlučné, veľa rozpráva, všetko chce mať a robiť hneď, keď mu to napadne, ťažko znáša autority, pravidlá, často skáče do reči, pracuje rýchlo, ale robí často mnoho chýb z nepozornosti, často sa nedokáže sústrediť na jednu činnosť, zle znáša výrazné obmedzenie pohybovej aktivity, je možné, že trpí hyperaktivitou (ADHD) alebo poruchou pozornosti (ADD).

Na "domáce diagnostikovanie" vám ponúkame kritériá, ktoré sú uvedené v ICD-10 - ide o Medzinárodnú klasifikáciu chorôb (MKCH), 10. revíziu.

MKCH - 10: Hyperkinetická porucha

Nepozornosť

Ak pretrváva aspoň šesť z nasledujúcich príznakov po dobu najmenej šiestich mesiacov do takej miery, že to má za následok neprispôsobivosť dieťaťa a nezodpovedá jeho vývinovému štádiu:

1. často sa mu nedarí pozorne sa sústrediť na podrobnosti, často robí  chyby z nepozornosti v škole, pri práci alebo pri iných aktivitách,
            2. často neudrží pozornosť pri plnení úloh alebo pri hraní,
            3. často sa zdá, že nepočúva to, čo sa mu hovorí,
            4. často nedokáže postupovať podľa pokynov alebo dokončiť prácu v škole alebo pri domácich prácach (ale nie preto, že by sa postavilo do opozície či nepochopilo zadanie),
            5. často nie je schopné usporiadať si úlohy a činnosti,
            6. často sa vyhýba úlohám, napr. domácim prácam, ktoré si vyžadujú sústredené duševné úsilie,
            7. často stráca veci potrebné pri vykonávaní určitých úloh alebo činností, napr. školské pomôcky, perá, knihy, hračky alebo nástroje,
            8. často sa dá ľahko vyrušiť vonkajšími podnetmi,
            9. často zabúda na úkony pri bežných denných činnostiach.

Hyperaktivita

Ak pretrvávajú aspoň tri z nasledujúcich príznakov po dobu najmenej šiestich mesiacov do takej miery, že majú za následok neprispôsobivosť dieťaťa a nezodpovedjú jeho vývinovému štádiu:

1. často bezcieľne pohybuje rukami alebo nohami, alebo sa vrtí na stoličke,
            2. počas vyučovania alebo v iných situáciách, keď by malo zostať sedieť, vstáva zo stoličky,
            3. často pobehuje, alebo sa ponáhľa v takých situáciách, keď je to nevhodné (u dospievajúcich detí alebo dospelých sa môžu vyskytovať len pocity nepokoja),
            4. často je pri hraní nadmerne hlučné, alebo má problém zostať ticho pri odpočinkových činnostiach,
            5. je trvale v nadmernej motorickej aktivite (akoby bolo stále poháňané motorom), ktorú nie je schopné podriadiť spoločenským podmienkam alebo požiadavkám.

Impulzivita

Ak pretrváva aspoň jeden z nasledujúcich príznakov impulzivity po dobu najmenej šiestich mesiacov do takej miery, že to má za následok neprispôsobivosť dieťaťa a nezodpovedá jeho vývinovému štádiu:

1. často vyhŕkne odpoveď skôr, ako bola dokončená otázka,
            2. často nevydrží stáť v rade, alebo nedokáže počkať, kým naň príde rad - pri hre alebo v kolektíve,
            3. často prerušuje ostatných, alebo sa im pletie do rozhovoru (napr. skáče iným do reči, ruší ich pri hre),
            4. nadmerne rozpráva bez ohľadu na spoločenské zvyklosti a obmedzenia.

Zdroj: A. Munden, J. Arcelus: Poruchy pozornosti a hyperaktivita, Potrtál, 2008

Ak ste pri viacerých príznakoch odpovedali kladne a "diagnostikovali"  vášmu dieťaťu ADHD, resp. ADD, odporúčame vám vyhľadať odborníkov v centrách špeciálno-pedagogického poradenstva, ktorí vám budú vedieť vaše zistenie potvrdiť alebo vyvrátiť a určite budú ochotní poradiť, ako postupovať ďalej, aby ste vedeli vášmu dieťaťu pomôcť čo najúčinnejšie. Pokojne sa môžete nezáväzne obrátiť na vedenie našej školy a spolu budeme hľadať najoptimálnejšie a najkomplexnejšie formy pomoci pre vaše dieťa.