• O nás

• Riaditeľka školy

Mgr. Petra Harčaríková, PhD.

Riaditeľka školy, Mgr. Petra Harčaríková, PhD., sa podieľala na založení  Súkromnej  základnej školy pre žiakov s poruchami aktivity a pozornosti a je od začiatku fungovania školy jej neoddeliteľnou súčasťou.

Vysokoškolské štúdium úspešne absolvovala na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity  v Prešove v aprobácii slovenský jazyk a literatúra a latinský jazyk. Učila slovenčinu a latinčinu na strednej škole. Neskôr pôsobila na Prešovskej univerzite v Prešove, kde sa v rámci doktorandského štúdia a postdoktorandského výskumu venovala oblasti detskej reči, najmä výskumu naratív. Naratíva sú zjednodušene povedané príbehy, ktoré deti tvoria, aby sa mohla zdokonaľovať ich slovná zásoba, predstavivosť, schopnosť povedať alebo napísať dobrý príbeh. Výskum realizovala v materských a základných školách v Prešove.

Životné okolnosti ju priviedli k štúdiu špeciálnej pedagogiky - etopédie. Špeciálne sa zaujíma o deti s ADHD, čo je vlastne porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou, ale aj o deti s vývinovými poruchami učenia (hlavne deti trpiace dyslexiou a dysgrafiou) a s problémami v komunikačnej oblasti, najmä v oblasti sluchového spracovávania. Pomáha im neinvazívnym spôsobom, bez medikamentov. Je certifikovanou terapeutkou v oblasti INPP terapie neuromotorickej nezrelosti a v oblasti sluchového tréningu v programe BENAUDIRA. Je spoluatorkou projektu, ktorého cieľom je zlepšovať komunikačné schopnosti detí prostredníctvom prírodných zvukov a akustickej hudby.