• O nás

          • Rozhovor s Mgr. A. Balúnovou, zástupkyňou školy

          •  

            Rozhovor s Mgr. Alžbetou Balúnovou, zástupkyňou školy

            Prečo bola otvorená táto škola?

            Prešov je 3. najväčšie mesto na Slovensku. Pocítili sme medzeru v  systéme škôl. Veď správne zaradiť dieťa, ktoré má širokú škálu záujmov, jeho vedomosti vo vytypovaných oblastiach sú rozsiahle, zamestnáva množstvom otázok, ale na druhej strane upriamiť jeho pozornosť na neobľúbenú tému, alebo zamerať ho na činnosť, ktorá je „nezaujímavá“ je už problém. V intaktnej skupine školského prostredia sa takéto deti javia ako nepozorné, stále vyrušujú, veľmi ťažko vytvárajú priateľské vzťahy. Naša škola túto medzeru vypĺňa. Žiaci zvládnu kompletné učivo pre základné školy, vzdelávajú sa v menšej skupine /4-8/, učia sa pracovať v kolektíve a pripravujú sa na ďalšie vzdelávanie na gymnáziách a stredných školách podľa záujmu.

            Skúste charakterizovať žiakov, pre ktorých je škola určená.

            Ide o žiakov s normálnym, alebo nadpriemerným intelektom, ale s poruchou pozornosti (ADD) alebo pozornosti a aktivity (ADHD). Títo žiaci sú zaradení v bežnej triede základnej školy, kde sa javia ako nepozorní, nesústredení, stále vyrušujú, majú veľa otázok, o všetko majú záujem, všetko komentujú, všade chcú byť prví, každú prestávku vybiehajú na chodbu, nevydržia dlho sedieť na mieste. Vyučovacie výsledky často bývajú kolísavé, pri správnych metodických postupoch veľmi dobré. Našim cieľom je objaviť individualitu  každého žiaka a vytvoriť z nej pozitívum pre ďalšie vzdelávanie. Aby sa žiak v školskom prostredí cítil konformne, bez sústavných upozorňovaní, napomínaní, odstrkovaní, zákazov a príkazov, posmechov od spolužiakov, prípadných poznámok pre rodičov. Pomôcť dieťaťu znamená zároveň pomôcť rodičovi. Každý rodič si želá, aby sa jeho dieťa tešilo do školy, aby sa osamostatnilo, našlo si kamarátov, aby pociťovalo úspech a uznanie. Veď s úspechom rastie aj chuť.

            Existuje už takáto škola?

            Škola pre žiakov s poruchami aktivity a pozornosti ako samostatný subjekt ešte na Slovensku nebola zriadená, kým nevznikla naša škola. Ale na Slovensku existujú triedy zriadené pri základnej alebo špeciálnej škole. V zahraničí takéto školy fungujú a výsledky majú veľmi pozitívne.

            Akí učitelia v škole vyučujú?

            Požiadavky kladené na našich pedagógov sú veľmi vysoké. Je už samozrejmosťou, že všetci vyučujúci sú odborne kvalifikovaní,  uplatňujú nové nadštandardné edukačné metódy a zároveň majú kladný citový vzťah k deťom. Dokážu objaviť v žiakoch ich pozitíva, tie podporovať a rozvíjať, vytvárať priaznivú klímu pre úspešné zvládnutie povinnej školskej dochádzky a správne nasmerovať na voľbu budúceho povolania. Naši pedagógovia sú empatickí, tvoriví, vľúdni, chápaví, trpezliví, ľudskí, vytrvalí, flexibilní, majú schopnosť pracovať v tíme a majú mnoho osobných záujmov, ktoré sú prínosom pre žiakov individuálne, ale aj pre školu vôbec.